אזרחויות ודרכונים

זכויות עולה חדש – עובדות שחשוב לדעת

Globus Relocation.co.il זכויות עולה חדש Httpswww.tavola.co.il

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

ידע זה כוח, וכשזה מגיע לזכויות עולה חדש, הידע הנכון יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף. הנה כמה דברים שחשוב לדעת כדי למקסם ההטבות המגיעות לכם

קייסי הגיעה לישראל כעולה חדשה, אחרי שחיה כל חייה בפיליפינים. "יש לי שורשים יהודיים ותמיד הרגשתי שישראל היא הבית שלי, גם כשמעולם כף רגלי לא דרכה כאן", היא אומרת. "לפני מספר שנים הגעתי לישראל עם משלחת של צעירים יהודיים ומהרגע הראשון ידעתי שכאן אני אמורה לחיות לאורך כל חיי. זו הייתה תחושה נפלאה לדעת שסוף סוף הגעתי הביתה".

התובנה של קייסי הייתה צריכה עוד זמן כדי להבשיל. "כשחזרתי לפיליפינים הודעתי להורים שלי שאני רוצה לעשות עלייה לישראל. הם חשבו שהשתגעתי, כמו גם כל הסובבים אותי. רק סבתא שלי שביקרה בישראל לפני כמה עשרות שנים הבינה אותי ואמרה – 'ידעתי שאת שייכת למדינה הזו. אני מבינה אותך לגמרי'".

כעולה חדשה קייסי הייתה זכאית לסל שלם של זכויות. כלמודת ניסיון היא מספרת: "זכויות עולה חדש הן לא עניין מבוטל כלל ועיקר. יש הרבה מאוד דברים שחסכו לי כסף ואיפשרו לי להתחיל את החיים בישראל ברגל ימין".

אילו זכויות מגיעות לעולים חדשים לישראל?

  • נקודות זיכוי במס – המשמעות של נקודות הזיכוי הן הפחתה במסים שהעולה החדש אמור לשלם בשנים הראשונות שלו במדינה.
  • סל קליטה – מדינת ישראל מעניקה תשלום חד פעמי לכל עולה חדש. התשלום אמור לסייע לעולים ברכישה של מוצרים שונים אשר יאפשרו להם איכות חיים גבוהה.
  • הבאת ציוד ממדינת המוצא – עולים חדשים יכולים להביא יחד איתם ציוד רב ממדינת המוצא. מדינת ישראל מאפשרת לעולים להכניס את המוצרים הללו ללא תשלום מס, כדי להפוך את הקליטה בישראל לקלה יותר עבור העולים.
  • לימודים באולפן – עברית קשה שפה, אבל לא אם לומדים אותה כמו שצריך. זכויות עולה חדש כוללות גם לימודי עברית באולפן, ללא תשלום. במסגרת הלימודים העולים נחשפים גם למקומות עבודה שיכולים להפוך עבורם לבית.

אחד הדברים המורכבים בלהיות עולה חדש הוא להבין מי נגד מי במדינה החדשה. "הישראלים מצד אחד מאוד חמים", אומרת קייסי. "כולם רוצים לעזור ולתת מעצמם כדי שהקליטה תהיה קלה יותר וזה מחמם את הלב. מצד שני, החברה הישראלית – כמו כל חברה אחרת – מתנהלת לפי כללים וקודים לא כתובים, שלא תמיד מובנים למי שמגיעים מבחוץ. עד שמבינים את השפה, את ההתנהלות ואת הכללים הלא כתובים לוקח זמן. אני מתארת לעצמי שבכל מדינה זה ככה, ואני בסדר גמור עם העניין הזה. מבחינתי ישראל היא הבית ולהכיר את הבית החדש בגיל 26 זה קשה, כי אני מגיעה ממדינה שמתנהלת בצורה שונה לחלוטין. אני יודעת שבסופו של דבר ההשקעה שלי תשתלם".

אילו זכויות מגיעות לעולים חדשים לישראל?

תפריט נגישות אתר